!
לימוד קריאה

קריאה לכיתה א

 

קריאה לכיתה א

תרגול קריאה לכיתה א' ומה נדרש כדי להצליח לקרוא?

קריאה לילדי כיתה א' יכולה לאתגר ילדים רבים, וגם ילדים שלא עלה על דעתנו כי יתקשו בקריאה.

כאשר חברה מספרת שהבן שלה למד לקרוא תוך חודש ימים, ברור לי שלילדון המתוק יכולות שפתיות טובות, ולמה הכוונה?

הקריאה נרכשת באמצעות מיומנויות ויכולות שפתיות הקיימות אצל כל אחד מאתנו. אצל חלק מיומנויות אלה חזקות ואצל חלק פחות. אלה יכולות מולדות שניתן לקדם אותן.                                                                                       לכן ייתכן כי גם ילד שהוגדר כמחונן, יתקשה ברכישת הקריאה כי אותן היכולות השפתיות הנדרשות ללימוד הקריאה, חלשות אצלו.

קושי ברכישת הקריאה יכול לנבוע מגורמים שונים. למשל, קשיי הסתגלות במסגרת החדשה שיסיחו את דעתו של הילד מהלמידה, כשרוב הזמן הוא יהיה עסוק בגעגועיו הביתה. קושי אחר נובע מקשיים אובייקטיבים במיומנויות האחראיות על תהליך הקריאה.

ולמרות שאומרים זאת הרבה, אחזור ואדגיש: אין קשר בין קשיי קריאה ליכולות חשיבה! ולנו ההורים אין צורך שיהיה שום ייסורי מצפון, פשוט עלינו לעשות ולקדם את הילד!

אם כך מה עושים וכיצד מתרגלים קריאה לכיתה א'?

אין הכוונה להגיע קוראים. אך אם תתרגלו באופן הבא כנראה שילדכם יגיע מוכן לקריאה לכיתה א'. ואם לילד קשיים אובייקטיביים (שבעבר הרבו להשתמש במונח דיסלקציה שפירושו: קושי בקריאה),  אלה הם התרגולים שחייבים בכל אופן לעשות איתו.

  • שירו, רקדו, קפצו על רגל אחת ועוד ועוד לצלילי שיר האותיות, חשוב שהילד ידע לומר את רצף האותיות מא' עד ת'.
  • זיהוי האותיות ואמירת שמותיהן. היעזרו בכל כרטיסיות אותיות שברשותכם, או אפילו כתבו בעצמכם. הראו לילד אות ואמרו את שמה ומתחלפים לסירוגין. סדרו את האותיות לפי הרצף. במידה והילד אינו מכיר כלל את האותיות התחילו עם 5 אותיות והתקדמו בהדרגה.
  • זיהוי ואמירת צלילי האותיות. חשוב שהילד ידע שהאות ג נותנת את הצליל ג (כמו במילה גלידה ) והאות ח נותנת את הצליל (כמו במילה חדר) וכך הלאה עם כל צלילי האותיות.
  • שחקו במשחקי מילים, חרוזים, דקלומים, שירים, אמירת מילים באות ובצליל מסוים, יחיד רבים, זכר נקבה, פתרו יחד תשבצים וחקרו מילים כמו, למה לחצאית קוראים חצאית? כי היא חצי…ואיך אומרים בעברית שמפו- תחפיף מהמילה לחפוף.. וכך הלאה.

 

מצרפת קישור למשחק שלי שכולו משחקי מילים שכאלה http://katzr.net/567877

 

והכי חשוב, כמו שאני תמיד אומרת…הרבה חום ואהבה!

שלכם שולי

שתפו!

שיתוף ב facebook
שיתוף ב google
שיתוף ב twitter
שיתוף ב linkedin
שיתוף ב pinterest
שיתוף ב print
שיתוף ב email
שינוי גודל גופנים
ניגודיות